Zde se můžete dozvědět zajímavosti a rady, jak se správně o květiny starat. Při správné péči Vám květiny vydrží mnohem déle krásné a budou Vám i déle dělat radost.
JAK NA KYTKY
První seříznutí
Květině se musí před vložením do vázy obnovit řez (zkrátit spodní konce stonků o 1 až 2 cm). Ideálně nožem, pro méně zručné stačí ostré nůžky. Po zaschnutí pletiv není květina schopna plnohodnotně přijímat vodu.
JAK NA KYTKY
Odstranění listů
Vždy odstraníme listy ze spodní části stonků (tak kde bude květina ponořená do vody). Zahnívající listy ve vodě podstatně zkracují životnost rostliny.
JAK NA KYTKY
Množství vody
Vody dáváme jen tolik, aby stonky byly ve vodě 3 – 5 cm. V části květního stonku ponořené do vody probíhají hnilobné procesy a za 2 až 3 dny tato část květního stonku hyne a není schopna přijímat vodu.
Gerbera
VODY JEN 2 - 3 cm
Vody na gerbery dáváme maximálně 2 – 3 cm. Gerbery mají jemně ochmýřené stonky po nichž vzlíná vlhkost a stonky by při vyšším sloupci zahnívaly.
JAK NA KYTKY
Seříznutí a výměna vody
Je třeba část stonku, ponořeného do vody, po 2 až 3 dnech odříznout a přitom vyměnit vodu. Nejlépe za odstátou. Odstátá voda obsahuje méně vzduchových bublin a květiny ji lépe přijmou. Každý den je však nejlépe hladinu vody kontrolovat a doplnit.
JAK NA KYTKY
Čím kratší stonek...
Čím kratší stonek, tím větší životnost rostlina má. Po pravidelném zastřihování Vám květiny vydrží znatelně déle.
JAK NA KYTKY
Dezifekce vody
Do vody můžeme použít pár kapek octa (sava, citronové šťávy) pro dezinfekci vody (zastává „výživu“, kterou Vám nabízí v některých obchodech s květinami)
JAK NA KYTKY
Spaření: Slunečnice
Slunečnici seřízneme na délku vázy. Nalijeme do hrnečku vařicí vodu a slunečnici na 5 – 7 VTEŘIN ponoříme do hrnku. Horkou vodou se rostlině roztáhnou cévní svazky a rostlina přijme více vody. Slunečnici už znovu nezařezáváme a rovnou vložíme do vázy se studenou vodou. Zčernání stonku je projev spaření, není na škodu.
Stejně zacházíme s květinami s dřevnatými stonky (např. HORTENZIE, ŠEŘÍK, ZELEŇ aj.). Dřevnaté stonky můžeme také naklepat.
JAK NA KYTKY
Květiny s koleny
Květiny zařezáváme vždy mezi koleny. Rostlina sestřižená v koleni nepřijímá dostatek vody.
JAK NA KYTKY
Květiny s dužnatými stonky
Květiny s dužnatým stonkem (KALA, AMARYLIS, HYACINT) je lepší SEKAT ostrým nožem. Nůžkami se dužnatý stonek zmáčkne a rostlina nepřijímá ideální množství vody. Také dodržujeme dvoudenní výměnu vody, květiny tohoto typu jsou na čerstvost vody obzvláště citlivé.
JAK NA KYTKY
Naklepání dřevnatých stonků
Rostliny s dřevnatým stonkem špatně přijímají vodu. Květině pomůžeme tak, že konec stonku naklepeme (rozvlákníme). To platí například pro zlatobýl, hortenzie, třezalku, chryzantému, šeřík, rododendron, pivoňku a veškerou zeleň s dřevnatými stonky.
JAK NA KYTKY
Prach z lilií
Tyčinky z lilií vypouštějí pyl, který znečišťuje samotný květ a jeho okolí. Tyčinku stačí vzít mezi prsty a jemně trhnout. Nejlépe hned po otevření květu, kdy tyčinky ještě nejsou dozrálé a tolik nešpiní.